piosenkarze m.in. Krzysztof Krawczyk, Pawel Kukiz

Aktualności / wydarzenia z branży muzycznej
ĆWIERĆ WIEKU SREBRNEJ PŁYTY

W latach 70-tych kiedy złotą erę przeżywała czarna płyta winylowa, w laboratoriach koncernów Philipsa i Sony zaczęto pracować nad nowymi formami zapisu dźwięku. 17 sierpnia 1982 roku odbyła się premiera krążka nazwanego w skrócie CD od angielskiego Compact Disc. Dane zapisane są w postaci wgłębień oraz pól czyli przerw pomiędzy wgłębieniami. Każda zmiana stanu z wgłębienia na pole jest odczytywana przez układ optyczny jako 1, brak zmiany jako 0, a przetwornik zamienia te informacje na sygnał dźwiękowy. Standardowa płyta mieści około 74 minut muzyki. Rewolucja jaką wywołała płyta na rynku muzycznym jest porównywalna tylko z pojawieniem się płyty analogowej.

Pierwsze odtwarzacze kosztowały niebotyczne kwoty i były produkowane tylko w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Stopniowo fala płyt zaczęła jednak zalewać cały świat. Reklamowana jako niezniszczalny dysk, który przetrwa kilka pokoleń, rzeczywiście robiła wrażenie w porównaniu z płytą winylową, która zaczęła być traktowana jako nietrwały przeżytek. Pierwsze reklamy pokazywały, że można płytą Cd rzucać i trzeć o podłogę, co nie wpłynie na jakość odtwarzania. Jak się później okazało, nie było tak do końca, bo głębokie rysy, które uszkodzą lustro płyty oznaczają nieodwracalną utratę danych, ale na początku promocji Cd nie wspominano o tym fakcie.

Już na początku lat 80 pojawiły się pierwsze płyty rejestrowane w technologii cyfrowej. Najsłynniejszą płytą rockową zarejestrowaną tylko w technologii cyfrowej była Brothers In Arms zespołu Dire Straits. Każdy kto miał odtwarzacz płyt kompaktowych na początku nazywany „dyskofonem” chciał mieć tę płytę. Ekspansja krążków Cd była coraz większa, co wiązało się również ze spadkiem cen samych płyt i odtwarzaczy.

Lata 90-te to okres dominacji tego nośnika, ale ciekawe zjawiska przynosi dopiero wiek XXI. Niedawno jeden z potentatów fonograficznych - właściciel koncernu EMI obwieścił rychły koniec srebrnej płyty, której sprzedaż regularnie spada na całym świecie. Spowodowane jest to ekspansją Internetu i dostępnością innych formatów dźwiękowych między innymi popularnych mp3. Każdy użytkownik komputera może mieć ich setki, może też wymieniać się nimi ze znajomymi. Pozostaje jeszcze tylko kwestia jakości reprodukowanego dźwięku. Mp3 to dźwięk skompresowany, pozbawiony wielu danych, ale przyznajmy, kto z nas stojąc w korku, wśród ryku silników i klaksonów słyszy niuanse muzyczne ? Ponadto, bardziej wymagający słuchacze wracają do płyt winylowych, które w porównaniu do Cd oferują cieplejszy i „pełniejszy” dźwięk ( to cechy trudne do opisania, trzeba po prostu posłuchać ). Jaka przyszłość czeka płytę Cd ? Zwarzywszy, że płyta kompaktowa od momentu wynalezienia została „przetrzymana” kilka lat w laboratoriach, aby wytwórnie mogły jeszcze zarobić na płytach tradycyjnych, może i teraz naukowcy mają już w zanadrzu jakiś nowy patent, który czeka na właściwy moment ? Odpowiedź poznamy już w najbliższych latach.» powrót


Agencja artystyczna ESKANDER

Piosenkarze
ul. Malczewskiego 3/1
45-030 Opoletelefon : 077 441 01 01 | 77 442 02 20
tel.kom.: kom: 668 034 391 | kom: 668 515 513
email : natalia@eskander.com.pl


Pozostałe nasze serwisy:
kabaret » piosenkarki » zespoły muzyczne » piosenkarze » konferansjerzy

statystyki www stat.pl
Mapa serwisu | ©copyright 2005-2009 piosenkarze.pl | powered by kajda.com